Vzdávám hold Kataláncům

3. října 2017 v 15:08 | František Rozhoň
V roce 1968 jsem jako student bral politický rozum, když bolševici z KSČ a jí posluhujících dalších stran Národní fronty sice neustoupili od dogmatu, že jen oni omylní jsou "předvojem" a mají právo vést (komandovat) společnost, ale krátkodobě povolili to, co rodiče považovali za základ demokracie i svobody - že musí být slyšet nejen hlasy "předvoje". Tehdy se Češi i Slováci - podle mne masově - vyjadřovali k záležitostem, které se jich týkaly. Zněly hlasy všemožné; i názor, že by bylo dobré opustit společenství zemí prý bratrských, socialistických a s nejvyšší formou demokracie, v nichž je "předvoj na věčné časy". Proti byli Leonid Brežněv a spol., "lídři" zemí integrovaných v tom společenství. Nechali ve svých zemích říkat, že u nás řádí kontrarevoluce, a do naší země poslali své ozbrojence. Počet našinců podporujících opuštění toho společenství okamžitě narostl, i když se to později dlouho nesmělo říkat moc nahlas.

V roce 2017 mi to vše připomnělo aktuální dění. Místo "předvoje" máme "elity", které po každé ukázce, že nezvládají základní úkol zajišťovat nám bezpečnost, chtějí, abychom se kolem nich semkli. Místo našinců teď diskutují Katalánci a i mezi nimi znějí hlasy k opuštění stávajícího společenství - Španělska; těch hlasů bylo odhadem asi 40%. Ač i opuštění společného státu může proběhnout celkem klidně, viz československý příklad, nebylo Kataláncům dovoleno ani položit diskutovanou otázku v místním referendu. Jejich věc je řešena jako československá v osmašedesátém Brežněvem a spol. Kataláncům bylo oznámeno, že dosud běžná "lokální" referenda jsou v jejich případě "nezákonná". I "náš" veřejnoprávní rozhlas dal diskutujícím Kataláncům nálepku "separatistů" a "centrální moc" na Katalánce poslala ozbrojence. List Metro z 2.10.2017 cituje španělskou vicepremiérku Saénzovou de Santa-maria, že ozbrojenci byli vysláni proti "materiálu k hlasování" a jednali profesionálně, pevně a přiměřeně, když použili proti lidem munici v Katalánsku zakázanou a počet zraněných při jejich zásahu se přiblížil tisícovce.


Vzdávám hold Kataláncům, že - jako našinci v osmašedesátém - i nadále protestují proti zásahu i úmyslu i po referendu "dočasně" ponechat cizí ozbrojence v jejich zemi. I ve stáří soudím, že základní podmínkou svobody i demokracie je, že jsou slyšet všechny hlasy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama