Ať žije pravda a láska

4. ledna 2018 v 22:44 | František Rozhoň
Několikrát řekl jsem si na přelomu roku tahle slova. Ani jednou nebyla vyřčena od srdce, vždy ironicky.

Nejednou to bylo poté, co zemřel František Zahrádka, čestný a slušný člověk a bojovník, který dokázal vydupat ze země a udržovat Muzeum III. odboje a lágr - Památník Vojna. Ne všechno Frantovi vyšlo na 100%, například Památník Vojna byl postaven podle norem EU a na někdejšího vězně Jana Beneše proto působil spíše dojmem rekreačního střediska; Muzeum bylo spíše Muzeem útlaku než Muzeem odboje, ale situaci napravoval mj. citát Dr. Vladimíra Strusky:Třetí odboj proti komunistickému režimu byl odbojem obyčejných lidí. Neměli žádnou naději na výhru, nikdo nevěděl, kdy padne. A oni do toho stejně šli… Každý vzdoroval podle svých možností. Někdo tiskl letáky, další rozšiřoval zprávy, jiný opatřoval a schraňoval zbraně. Někdo je i použil… Ironické výkřiky o pravdě a lásce po Zahrádkově smrti ve mně proto vyvolal novinář Parlamentní listů, který čtenářům podsouval, že jedním z mála účastníků třetího odboje u nás byl bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín. Většina nekrologů po Frantově smrt říkala pravdy jen půl, snad ve snaze nepřipomínat, že "vyhánění Němců Čechy" předcházelo vyhánění Čechů ze Sudet - jen Václav Klaus ml. připomněl, že i Franta Zahrádka jako malý patřil mezi vyháněné a jejich vlak byl i ostřelován. Šokující pro mne byl i komentář v diskusi k nekrologu zdůrazňujícímu, že Franta Zahrádka po únoru 1948 pomáhal převádět přes hranice. Diskutér z toho vyvodil, že Franta Zahrádka seděl právem, neb pomocí bližním porušoval zákony. Téměř třicet let se u nás mluví o lidských právech, ale diskutér stále nadřazuje rozkaz bolševika nad čl.13 Všeobecné deklarace lidských práv lidem zaručující, že každý má právo opustit kteroukoli zemi, i svou vlastní, a vrátit se do své země.

Že slova pravda a láska nejsou pravdou a láskou v původním významu toho slova, velmi dobře věděl další čestný a slušný člověk a bojovník Rajko Doleček, který měl dnes pohřeb v Ostravě. Už Rajkovi rodiče potvrdili svým životem, že nejen Romeo a Julie překonali shůry oktrojovanou nesnášenlivost - voják Franze Josefa si vzal dívku z "nepřátelského Srbska" a narodil se jim Rajko. Ten i v době dnešní, kdy prý vítězná láska nabývá formu nesnášenlivosti, byl prý tak slušný, že každou ženu zdravil, jako by byla královnou.


V den Rajkova pohřbu mě přiměly k ironii i literarky.cz, neb zveřejnily dílko Osmičkový rok: Muži roku 1918 od Jaroslava Šebka, historika zvaného i do veřejnoprávního rozhlasu. I tohle dílko po vítězství pravdy říká pravdy jen zlomek. Zamlčuje, co napsal A. Rašín v pamětech, že mezi politiky v Národním výboru všecko vyplněno bylo debatami o zastoupení stran, klíči…, a na tom, aby politici mohli 28. října 1918 vydat zákon o 'zřízení samostatného státu československého', dlouho makali jiní: Prodebatování provedení převratu, vojenská a bezpečnostní opatření prováděla Maffie, která stejně již dříve o tyto věci se starala. Připravovala, co provést v první den převratu a co počká; co udělat v jednotlivých oborech (správní, finanční, obchodní atd.), co v Praze a co v krajích. Zorganizovala Sokolstvo, získala karlínský pluk i rumunský pluk v Brusce, policejní stráž a z četníků všechny až asi na 50 Němců. Na přípravě vojenského převratu se podílel i kádrový důstojník, setník Jaroslav Rošický. Když politici exiloví i domácí jednali 28.-31.10.1918 v Ženevě, netušili, že přes Benešův zákaz a bez nich zde probíhá převrat vskutku sametový. Proto zde doplňuji slova "elitami respektovaného historika" Šebka slovy jistého T. G. Masaryka, že v republice není dobré spoléhat na politiky: Bez zájmu [občanů] o stát, republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.


Dnešní význam slov pravda a láska na přelomu roku upřesňoval i veřejnoprávní rozhlas. Na Silvestra bavil nás M. Kocábem a šokoval, že nebýt Kocába, byla by tu sovětská vojska dodnes. Na Nový rok ráno v pořadu Františka Novotného chválil EU jako dříve Sovětský svaz, že její/jeho zásluhou se tu žije dobře. Zjevně pro pravdu a lásku nabývající podoby soustavné manipulace s masami veřejnoprávní rozhlas ani nemá čas připravovat nové pořady - už na Nový rok ráno reprízoval rozhovor s Václavem Havlem a k večeru pořad natočený roku 2000.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama