Řeší následky, mlčí k příčině

9. února 2018 v 15:02 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro
"Historii 'minulosti, jak se skutečně udála', nelze napsat; je možné vytvářet jen historické interpretace, z nichž žádná není konečná. Každá generace má pak právo koncipovat svou vlastní… tím se nezakládá stejná hodnota všech interpretací."
Karl Popper

Bývalo pravidlem snad už od středověku, že diskutující si předem spolu ujasňovali pojmy, protože i stejně znějící slova mívají různé významy. Nedodržení toho pravidla dnes opakovaně vede k nedorozuměním i při diskusích o táborech, jako byl ten v Letech na Písecku; pak jedni rozhořčeně podávají trestní oznámení na podezření z ideozločinu, a policie oznámení odkládá, když jedni používají běžnou češtinu, v níž koncentrák je prostě tábor, v němž režim koncentruje (soustřeďuje) jemu nevyhovující lidi, a druzí jazyk přísně vědecký, ve kterém "koncentrační" v éře nacismu je jen tábor spravovaný esesáky.


Obávám se, že současné "špičky" Bělobrádkových lidovců tohle pravidlo znají, ale "zapomněli" ho a projevují " rozhořčení". Jednají jako Gottwaldovi kluci v čase Února 1948 a Jakešovci před Sametem, kteří také zkoušeli znepokojovat lid štvanicemi proti opozici omíláním, že opozice to myslí s lidmi velmi špatně. Že štvaní proti opozici po poválečných "komunistech" převzali i posametoví "antikomunisté", poznal i odbojář a politický vězeň "komunistů" Milo Komínek.
Pokud jde o Lety, tamní tábor asi nevybočoval z řady nacistických pokusů nechat "neárijce" dřít až udřít k smrti. Proto víc než pojmenování tábora by mi zajímalo, kdo profitoval z práce lidí zde koncentrovaných, a zda zrůdný profit z Let nebyl po Sametu ještě předmětem restitucí, "nápravy křivd". Kdyby se na toto téma nemlčelo, mohlo by to být účinnou prevencí do budoucna - snad by nebyl zájem zakládat takové tábory, kdyby si nikdo raději netroufl používat práce "koncentrovaných" lidí.A hlavně: Lety a jiné tábory koncentrující lidi byly také důsledkem politiky založené na víře, že "zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce." Ta víra neskončila porážkou nacistů a rozpadem bolševické říše zla. Ta slova jsem znova četl v PRÁVU 7. dubna 2004, šlo o výrok 'renomovaného' ministra spravedlnosti K Čermáka, později podpořený 'státní zástupkyní' Z. Galkovou slovy, že tato 'politika' není trestná. Nejtragičtější na celé kauze Lety zdá se, že špičky Bělobrádkovců řeší následky krutosti množením památníků, pohybem stamilionů korun a výzvami k potrestání "ideozločinu", mlčí však i k přežívající příčině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama