Směrovky vedou k ‘Únoru 1948’

22. února 2018 v 15:54 | František Rozhoň |  Evropa očima „burana“
Už v druhé dekádě února 2018 moderátor veřejnoprávního rozhlasu Martin Hrdinka hlásil, že 25. února 1948 tu proběhl 'puč'. Hlásil to i za mé peníze v době, kdy mi rozhovor s německou historičkou Christiane Brenner potvrdil, že pojem 'puč' vyvolává mylný obraz. Podle Brenner 'komunisté' využili už nastolený právní systém, zato tradiční politici vůbec nepochopili, že 'komunisté' politiku vedou i mimo parlamentní arénu. Že vývoj vedl k Únoru 1948, bylo podle mne důsledkem více 'pučů', tedy akcí skupin usilujících o moc v evropském novověku, kdy snaha o ovládnutí velkého světa dílu stává se dominantní.

Naše doba poúnorová je podle mne jednou z 'dob temna', a už 'temno' habsburské bylo založeno na myšlenkách původem z prostředí španělského a vlašského, že nějaký 'příkaz svědomí' může oprávnit 'vládce' zlomit moc opozice a převzít absolutní moc.

Později se na jistý 'příkaz svědomí' odvolávala jakobínská totalitní demokracie, součást Francouzské revoluce. Pak Marx s Engelsem správně řekli, že postaru se žít nedá, neboť všude tam, kde by se k moci dostala organizace nepatrné skupiny lidí, neodvratně musí vzniknout vláda despotická, udržující se i násilím a terorem. Ti dva formulovali 'příkaz svědomí', že je třeba pomoci ponižovaným, sporně však vyzvedli na piedestal proletariát a předurčili neexistující "komunistické strany", aby uspořádaly společnost tak, aby každý její příslušník mohl rozvíjet a užívat veškeré své schopnosti a možnosti v naprosté svobodě.

Z diskusí, proč demokracie podléhaly fašistům, vyvodil závěr i E. Beneš, t. č. exulant. V knize Demokracie dnes a zítra napsal: existence mnoha stran vyvolává mnohé obtíže a prostředkem k ozdravování demokracie je omezení počtu politických stran. Snad ovlivněn tezí fašistů, že totalita je spjata s existencí jedné strany, Beneš vyloučil jen možnost mít stranu jedinou. Proto se exil londýnský shodl s moskevským na nutnosti jako kdysi Lenin začít vylučovat politickou konkurenci z přístupu k moci. Už před obnovením republiky byla prvorepubliková pravice zakázána jako zrádná. Podle Christiane Brennerčeští voliči po válce měli na vybranou jen mezi stranami nabízejícími socialismus; 'komunisty' činilo velmi přitažlivými, že přišli s nejoptimističtější vizí zítřků.

Exil londýnský se také shodl s moskevským, že ozbrojené složky sloužící všem už nebudou chráněny před ochromováním politickými spory - před Mnichovem totiž vojáci nesměli být straníky a od r. 1927 příslušníci ozbrojených složek nevolili. Tak mohli 'komunisté' i v ozbrojených složkách prosazovat svou zásadu, že do každého kolektivu patří jejich politický 'vůdce', politruk.

Ke zpracovávání předúnorové společnosti masmédii píše historička Brenner, že v tisku se často objevoval názor, že zdejší demokracie není dostatečně silná, aby si poradila s opozicí nebo svobodným tiskem, a základní myšlenkou třetí republiky tak bylo posilování demokracie jejím omezením. Mimo jiné veřejné pochybnosti o správnosti nastoupené cesty byly tehdy kvalifikovány jako trestné činy pobuřování, šíření nepravdivých zpráv.

Na ochromování nejen demokracie, ale i právního státu, se podílely i špičky českých lidovců a národních socialistů. Ty sekundovaly českým 'komunistům' při osočování Demokratické strany Slovenska, že prý otevřela dveře hlinkovské reakci; nedomyslely, že 'komunisté' příště křivě osočí české 'nekomunisty'. 'Komunisté' obviňováním, že 'nekomunisté' to s lidem myslí špatně, zmanipulovali davy, které v únoru 1948 vystoupily na podporu 'komunistů'.

Podle dnešního veřejnoprávního rozhlasu náš život změnil až 25. únor 1948. Podle historika Kaplana "nejdůležitějším dnem únorové krize" však bylo pondělí 23.2.1948; kdy nevolené Akční výbory už 'reakcionáře' zbavily pozic a moci, jen z národních výborů vyhodily na 40 000 lidí. Neosvědčilo se spoléhání na 'elity'; 11. 3. 1948 i Národní shromážděníschválilo novou Gottwaldovu vládu a její program, proti nehlasoval nikdo. Referendum, které by umožnilo všem vyjádřit se, a to tajně, právní řád neznal.


Pak začaly krutosti, o kterých se mluví. Podle slov popraveného Heliodora Píky, připomenutých S. Motlem (zde od 6.minuty), též zmizela spravedlnost, snad jen dočasně, a šíří se nenávist, mstivost, zmizel smysl pro snášenlivost, pro svobodu myšlení a projevu.) Vývoj nepotvrdil výše zmíněnou tezi fašistů - 'komunistický' pokus o totalitu u nás provázela existence více zdánlivě samostatných politických stran.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama