Odfláknutá obnova právního státu

7. března 2018 v 14:07 | František Rozhoň |  Evropa očima „burana“
S 'dobami temna', kdy 'elity' nutí poddaným, 'lidu', Evropanům či celému světu vizi, že ke šťastným zítřkům vede jen 'elitami' předepsaná cesta, jsou potíže i když už je doba 'normálnější'. Spory se vedly i o akci známou jako denacifikace Německa, nedávno je rekapituloval Martin Weiss.

Protože po zločinu má co nejrychleji následovat trest, okupační mocnosti rychle zorganizovaly s mnoha nácky procesy, Norimberský i paralelní v jednotlivých okupačních zónách. Ozval se však německý důchodce Konrad Adenauer, že kořeny zla jsou už v éře přednacistické: "Německý lid ve všech svých vrstvách desítky let trpěl falešnou koncepcí státu, moci a postavením jednotlivce. Učinili ze státu idol a pozvedli ho na oltář. Tomuto idolu obětovali jednotlivce a jeho hodnotu. Víra ve všemocnost státu, v primát státu a v koncentraci moci ve státě přede všemi ostatními trvalými, věčnými dobry lidství nabyla dominance v Německu ve dvou fázích. Nejprve se rozšířila z Pruska… Pak dobyla celé Německo po vítězné válce v letech 1870-71." Nedlouho po válce si Adenauer postěžoval, že Němci jsou už zas děleni na lepší a horší, tentokrát na poskvrněné a neposkvrněné politicky.

Když se Adenauer stal kancléřem, prosadil, aby rozdělení bylo překonáno. V Německu začalo platit deklarované lidské právo, že vinen je člověk až po řádném odsouzení; roku 1951 byl schválen článek 131 základního zákona, podle nějž byli přijati na svá původní místa všichni ti, kteří byli vyhozeni ve spojeneckých čistkách a nebyli odsouzeni. Protože Německo přestalo být státem povinně jednonázorovým, uchytily se i názory jiné. Někteří odsouzení nácci se považovali za oběti, rozuměj 'oběti překonávání nacismu'. Jiní Němci naopak soudili, že denacifikace je nedokončená, a začali hledat, koho ještě 'napravovat'.

M. Weiss při rekapitulaci zmínil i dění u nás po konci 'bolševické doby temna'. Standardní akce, že po zločinu má rychle přijít trest, prý nevoněla mocným Západu - západní instituce a novináře znepokojovalo především údajné nebezpečí antikomunistických 'honů na čarodějnice'. 'Adenauerovské sklony' podle Weisse u nás měl Václav Klaus. Snad proto, že (staro)noví mocní nechali lidu zpívat tvá vláda, lide, se k tobě navrátila, se Klaus přizpůsobil radikálně antikomunisticky naladěným aktivistům, kteří ho vynesli k moci. Všichni (staro)noví mocní pak svorně uhnuli přáním mocných Západu, a obnovu právního státu odflákli.

Minulý režim správně označili za zločinný a zavrženíhodný, ale ne proto, že hlásal všemocnost státu. Uzákonili, že režim byl založen na komunistické ideologii, na čemž byl pravdy jen zlomek - werichovské"když ten dá to a ta zas tohle, tak všichni dohromady budeme mít dost", které stálo u základů naší civilizace, vskutku zneužila KSČ při masovém přesunu majetku jiných pod správu svou. Lustračním zákonem znovu legalizovali 'dočasné' trestání lidí neodsouzených, přičemž 'dočasnost' se zase protáhla. Po krátkém uvolnění už jsou našinci zas děleni na lepší a horší. Namátkou aspoň jeden příklad (staro)nových praktik, které mi vadí.


Já jsem se už jako nemluvně stal pro 'lepšího člověka' - bolševika - človíčkem nejnižší kategorie, neb jsem neměl důvod dělnický ani malorolnický, ale jen 'ostatní'. Letos o lidech jako já pohovořil 'lepší člověk' - euposlanec Jaromír Štětina s cejchem prokázaného agenta StB a udavače - jako o národu s poškozenýmgenofondem. Takovým myšlením, že někteří jsou holt 'prokazatelně' nekvalitní, ale jistí 'lepší lidé' zdůvodňovali např. holokaust. Jednoho pána s takovým myšlením zlikvidovali Kubiš s Gabčíkem, boj proti dalším musí pokračovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ivanT ivanT | E-mail | Web | 9. března 2018 v 14:35 | Reagovat

texty hezké jako vždy, díky http://www.necenzurujeme.cz/ivan-turnovec/2314/mezilidske-vztahy.html
jen pár slov na doplnění

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama