V akci lidé (ne)ozbrojení

5. března 2018 v 11:16 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro
Je konec zimy 2018 a v Česku a na Slovensku se aktivizovali novináři. Slovenští novináři řeční na shromážděních, dosáhli toho tím, že předběhli policii - zatímco policie začala šetřit smrt Jána Kuciaka a jeho dívky, novináři hned dali na titulní stránky, že kvůli své práci byl zavražděn novinář a celý svět je tím pobouřen. Čeští novináři se nenechávají zahanbit. Tentýž výsledek novinářského 'soudu' otisklo např. 27.2.2018 Metro, deník zdarma z Babišovy stáje; čeští novináři navíc měli společně sepsat prohlášení, že útoky na novináře a jejich slovní napadání kvůli jejich práci jsou útoky proti svobodě slova.Přinejmenším kolegyně Tereza Spencerová však vybočila z řady a řekla,že ta větaje svým způsobem šílená - novináři jako übermenschen, koho by to kdy napadlo?

Novináři 'makají' i jinak. V čase festivalu proti totalitě (Mene tekel) např. ti z Neviditelného psa informovali o totalitě zjevně mylně. Nejprve šéfredaktor O. Neff v souvislosti s výročím února 1948 zdůraznil roli ozbrojených Lidových milicí, pak se o jeho (ne správnou) diagnózu opřel text Zdeňka Holáska- nám prý diktatura opravdu nehrozí, neb po ulici nechodí roty ozbrojených pěstí dělnické třídy s páskami LM, ani ozbrojení příslušníci Babišových gard či jiná sebranka a ani se to nechystá… Navíc Luděk Frýbort z Hannoveru odpapouškoval, co znám z Českého rozhlasu, že 40 let bolševického temna prý umožnili voliči v roce 1946.

I když mohu být viněn z 'útoku na svobodu slova', říkám, že já to vše vidím jinak. Z nástupu diktatury neviním miliony voličů, ale "elity". Řada starších pamětníků mi totiž potvrdila slova politického vězně a spisovatele Jana Beneše, že díky Mariím Majerovým, G. B. Shawům a dalším měly miliony poctivých, ale lžemi intelektuálů krmených lidí v kapitalistických zemích vskutku zato, že se v stalinském Rusku realizovaly jejich sny. Voliči se navíc mohli rozhodovat podle počínání Strany, a nejen doc. Marie Řehořková potvrdila, že politika Strany se změnila, jakmile se Strana ujala ve společnosti moci a začala jednat z pozice této moci. Pak už ale Strana voliče volit směr vývoje nenechala.
Následujících 40 let bolševického temna jsem prožil i já, ale milice jsem mašírovat neviděl ani jednou. Milice s tradičními zbraněmi byly hrozbou skrytou, Straně k moci výrazně pomohli lidé ozbrojení jinak, z různých důvodů ochotní dělat za Stranu 'špinavou práci'.

Že Strana takové lidi získat umí, ukázalo se již 6. února 1946 v Brně, kde si studenti dovolili protestovat proti tomu, jak stranický tisk a armáda jednají s odbojářem majorem Šoffrem. Strana bezodkladně dokázala dostat do ulic zdánlivě neozbrojené, ale 'pobouřené' dělníky křičící nejen "Hanba studentům". Protože 'pobouření' také volali "Ať žije demokratické Španělsko", asi nevěděli, za co demonstrují, ale byli Straně k službám.
21. února 1948 Gottwald poslal vhodně 'pobouřený lid' do Akčních výborů Národní fronty. Ti aktivisté byli bez klasických zbraní, ale byli vyzbrojeni přesvědčením, že jsou lidmi vyšší kvality než 'reakce'; kterou proto mohou zbavovat pozic a moci a nedat jí možnost odvolání. Od starších pamětníků vím, že obětí aktivistů se stal i malorolník jen proto, že měl nejhezčí plot v obci. Takto vyzbrojení aktivisté byli pár let mocnými pány, o panství však přišli, nevyužili-li možnosti, že jen dělníci a malorolníci, i jen s obecnou školou, se mohou hlásiti, chtějí-li působiti jako soudcové, profesoři, důstojníci z povolání či členové SNB. Strana je totiž přestala potřebovat nejpozději v první polovině padesátých let.


Je konec zimy 2018, mocná KSČ a Lidové milice už neexistují, ale praxe výše popsaná zjevně žije dál. Je známo nejen mně, že i dnes lze získat 'lidi' k práci podle scénáře psaného jinými - stačí si přečíst knihu německého novináře Udo Ulfkotteho "Koupení novináři", v níž popsal vlastní zkušenosti. Pokud jdete proti dominantnímu pojetí a neřídíte se scénářem, nevyhnutelně se dostanete do konfliktu s těmi, kdo mají moc. A ti vás z této profese odstraní. A teď se ještě dovídáme, že mnozí 'pobouření'novináři jsou ozbrojeni i přesvědčením, že jsou lidmi vyšší kvality.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama