Zlí lidé zase mají šanci

4. dubna 2018 v 21:41 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro
Byl jsem odsouzen za to, že po únoru 1948 jsem prý utvořil "ozbrojenou bandu, která se měla pokusit násilím rozvrátit lidově demokratickou formu státu", napsal bojovník II. a III. odboje Milo Komínek ve své knize I pod oblohou je peklo, která "péčí pozůstalé rodiny" zmizela z internetu. Komínek však byl přesvědčen, že lidé jako on se jen sdružovali do skupin, aby "bránili svá nejzákladnější lidská práva, která mu byla dána platnou Ústavou republiky a Chartou OSN"; a že na místě obžalovaných za protizákonné jednání měla stát Komunistická strana a její představitelé, což Komínek zdůvodnil mj.: Který zákon povoloval tvoření Akčních výborů a který jim dával právo rozhodovat o osudu každého občana?
Že Akční výbory Národní fronty, vznikající od 21. února 1948, byly tím konkrétním nástrojem, jímž KSČ rázně přejímala moc do svých rukou, potvrzuje i historik Jiří Pernes. Nebyly složeny jen z lidí zlých, ale dokázaly napáchat mnoho zla, neb jednaly podobně jako soudy v éře jakobínské totalitní demokracie - prošetřovaly všechny možné 'přestupky proti šťastným zítřkům' a rozhodovaly o osudu kdekoho. Podezřelí byli fakticky zbaveni práva na obhajobu, soudící jim nemuseli prokazovat vinu, stačilo nabýt dojmu, že podezřelý je vinen. Rozdíl byl v tom, že jakobínští jednali v souladu s platným zákonem a za cokoli odsuzovali i k smrti, gottwaldovští jednali v naprostém rozporu s platnými zákony a přesto kdekdo jejich dojmy raději uznal jako právoplatný rozsudek.
Akční výbory zmizely z politického života v první polovině padesátých let, ale mocensky vlivní lidé svými 'kádrovými posudky' dál rozhodovali o osudech občanů. Na mne psané posudky, které jsem získal po sametu, mi potvrdily, že v osmdesátých letech mne 'neposuzovali' lidé zlí.
Protože naši posametovou demokracii formovali i dřívější budovatelé totality, nepřekvapuje, že i Milo Komínek po návratu z exilu poznal, že princip dojmů - 'posudků' funguje dál. Po návratu z exilu slýchal z různých stran, že z BIS vyhozený důstojník ho veřejně označuje za evidovaného 'extremistu'. Protože Komínkovi nebylo sděleno žádné obvinění, neměl šanci se obhajovat. Zato zlí lidé zase mají šanci ubližovat.
Dokládá to i příklad studentského vůdce Davida Pavlorka, který nejprve šířil svůj dojem, že kniha, kterou nečetl, je xenofobní, napsaná xenofobem a vydaná xenofobním spolkem. Pak vyjádřil uspokojení, že některé orgány včetně rektora se podřídily jeho dojmu jako rozsudku a začaly (nezákonně) jednat.
K jistým proměnám takového systému během staletí došlo. Na rozdíl od časů Robespierra dnes nikdo nevybíjí šlechtu, na rozdíl od časů Gottwalda pracující, kteří nikomu neublížili, mohou být vydáváni za burany. Dnes můžeme mít potíže, když si zazpíváme, co jsme za Gottwalda zpívali beze strachu - že černý muž pod bičem otrokáře žil… sebral z Virginie černých přátel šik, prapor svobody pak zdvih'.
Mluvit o lidech černých je prý dnes jasně hanlivé, ze souvislostí má přece být jasné, že prapor svobody zdvihli Afroameričané. Proto obvinění z rasismu neminulo ani trenéra fotbalového Zlína V. Petrželu, poté co o hráči svého klubu promluvil jako o černochovi.
Proto já vzpomínám na "staré časy", kdy to nebylo tak jasné a zlí lidé to neměli lehké. Stejná slova mohla být chápána jako přátelská i jako hanlivá, záleželo na souvislostech či tónu, jak byla vyslovena. Proto ani mně nevadilo, když se o mně kamarádsky na Slovensku mluvilo jako o Čehúnovi a mezi Romy (říkajícími si nekorektně Cikáni) jako o gadžovi. Navíc platilo, co říkal mj. Christopher Hitchens, že cokoli lze tvrdit bez důkazů, to také lze bez důkazů zavrhnout; takže dojmy studentského vůdce Pavlorka by slušní lidé nebrali za bernou minci.
Proto v duchu Komínkově neodsuzuju trenéra Petrželu, neb není důkazu, že by své slovo mínil zle. Na lavici obžalovaných patří vůdce Pavlorek a ti, kteří Pavlorkovy dojmy uznali za rozsudek. Uznejme, že co bylo zlem v čase Února 48, je zlem i teď.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama