I disidenti nyní jdou ve stopách StB

24. května 2018 v 22:23 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Některé události posledních dnů mi umožnily upřesnit si význam známé fráze, že nikdy jsme nežili tak šťastně jako dnes. Významně mi k tomu pomohlo zejména dění v Izraeli při oslavách sedmdesátin tohoto státu.


To izraelské dění bylo i 23.5.2018 v pořadu veřejnoprávního rozhlasu Jak to vidí hodnoceno zásadně rozdílně. Pozvaný analytik mluvil o masakru, moderátorka mu oponovala názorem člověka od Sametu kolujícího ve vysokých funkcích, že Izrael nechybil, agresory byli ti, kteří protestují proti Izraelem zařízené nakbě a následnému životu mezi ploty a v beznaději. Protože dobré rady, že v současnosti lze Izrael "beztrestně" jen chválit, a nejlépe rovnou nekriticky, se dlouhodobě nedrží jistý český novinář, připomenu, jaké štěstí za to toho novináře potkalo.


Už za komentář k politice a šedesátému výročí zrodu Izraele si ten novinář vysloužil nejen nálepku antisemity, ale od člověka také po Sametu kolujícího ve vysokých funkcích i obvinění, že prý nenávidí Izrael, a to fest. Pochopil jsem, že obviňující, který byl i poradcem premiéra pro lidská práva, se dnes chová jako kdysi Gottwald, který kritiku své politiky též vydával za projev nenávisti, tehdy nenávisti k dělnické třídě. Obviněný novinář se tím ale ocitl v dobré společnosti, z nenávisti - tentokrát k naší civilizaci - byl obviněn mj. i zemřelý režisér Miloš Forman.


Za komentář k politice a sedmdesátinám Izraele si novinář zase vysloužil nálepku antisemity. Jeden člověk, uctivě zvaný bývalý disident, však šel ve výpadu proti novináři dál, a to ve stopách StB. Ta lidi jen nepředávala soudu, aby je odsoudil, ale někdy sama útočila na jejich lidskou důstojnost, případně je i napadala; i náš disident nazval novináře "blahosklonným blbem", "spratkem z doby normalizace", a řekl, že mu milerád dá přes hubu.


K upřesnění, jak šťastně si tu my žijem, mi pomohla i svatba britského prince a reakce lídra jedné naší parlamentní strany. Ten lídr se už dlouho chválí na billboardech jako "slušný lídr", což dnes znamená, že mlčením už dlouho vyjadřuje tichý souhlas s tezemi funkcionáře a zastupitele své strany, že někdo by měl být milosrdně uspáván, jiný veřejně bičován na ulici, že lidé nevolící podle jeho gusta by měli být okamžitě přemístěni na jiný kontinent a tu malá válka by se prohnat mohla. Po britské svatbě ten "slušný lídr" naopak nemlčel k tomu, že řadový člen jeho strany princově nastávající dal nálepku Cikánka. Tu nálepku já mohu chápat jako lichotku, neb jsem znal pár vskutku hezkých děv, které samy říkaly politicky nekorektně, že jsou Cikánky. "Slušný lídr" si totéž "vyložil" jako rasistický útok a zahřímal: "Rasistické urážky pana Fraňka na sociálních sítích jsou nepřijatelné. Jeho názory nejsou v souladu s našimi hodnotami. Pokud se za své nechutné výroky neomluví, nemůže být nadále členem…" A tak už vím, že ani ve straně "slušného lídra" se od dob Gottwalda nic moc nezměnilo, do problémů zas člověka dostane i pouhá (nedoložená) domněnka mocensky vlivné osoby". Proti takoví praxi kdysi protestovali disidenti…


Že dnes někteří z disidentů, dříve oblíbení, kráčí ve stopách nejen StB, potvrdil i rozhovor s jedním z nich na veřejnoprávním rozhlase. Ten bývalý disident dnes plní stejné úkoly jako dříve estébáci, diplomaté, hospodářští experti a další, kteří služebně vyjížděli do zahraničí. Maká na tom, aby "naše hodnoty" přijal i jimi dosud nepostižený svět. Navíc podobně jako ve všech totalitách XX. století zvláštní pozornost věnuje dětem, aby zakrátko holdovaly jen pro naše dnešní společenství, i když ho jejich rodiče budou kritizovat.


Věru pěkně si tu žijem, sice s větším materiálním komfortem, ale jinak často postaru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama