KAN a hrozba občanské války

4. května 2018 v 19:39 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Před půlstoletím, na jaře 1968, bolševik povolil ovládané společnosti uzdu, a rodil se i Klub angažovaných nestraníků - KAN. Pohledy na to, o co angažovaným nestraníkům šlo a jde, se po desítkách let značně liší.


Místopředseda původního přípravného výboru KAN a kooptovaný člen České národní rady sociolog Rudolf Battěk před deseti lety, pro MFD 4.4.2008, připomněl, že organizující se nestraníky spojoval odpor proti totalitnímu chování. Požadovali svobodný vznik nezávislých politických stran, ale názorově jednotní nebyli - Battěk předpokládal, že podle svých preferenci se časem rozejdou do nově vzniklých stran. To mně, tehdy studentovi, bylo velmi sympatické, jejich úspěch by znamenal konec dvacetiletky vnucované jednoty, v níž strany Národní fronty', uznávající vedoucí úlohu bolševické věrchušky, nás hnaly po jedině správné cestě. V rozhovoru se Battěk i zmýlil, to když mínil, že KAN se po Sametu obnovil a (po založení rozličných stran) zase zanikl, neb neměl nový politický program - KAN existuje dál. Spletli se i politici posametových "systémových" stran, kteří nešli cestou vzpomenutou Battěkem, a dosáhli toho, co se nepovedlo Gottwaldovi ani Husákovi - vnutili nemalé části společnosti, že "člověk s jiným názorem není jen člověk s jiným názorem, ale nepřítel". Proto i exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová nyní cítí, že "je jen otázkou času", než občanská válka vypukne i u nás.


Jiný pohled na KAN předložila publikace Komunismus ve dvacátém století očima jeho obětí, vydaná v roce 2009 Konfederací politických vězňů: KAN se prý rodil jako "JEDINÁ platforma protikomunistické opozice",a po Sametu "požaduje především debolševizaci politického a veřejného života u nás". Na tu 'debolševizaci'vzpomněl někdejší člen KAN spisovatel Vlastimil Podracký: "…jediná politická strana KAN chtěla vyrovnání s komunistickým režimem, měla ve volbách zanedbatelný úspěch, z čehož vyplývá, že lidé nějaké, byť symbolické, vyrovnání nechtěli." Já však hlas obnovenému KAN nedal, ač jsem nápravu chtěl, a ne jen symbolickou. Nechtěl jsem však pokračování předsametové praxe, kdy politici se vměšují i do práce vyšetřovatelů, soudců a historiků. Výhradně orgánům činným v trestním řízení jsem chtěl předat oceňování zločinů, kterých tu bylo spácháno dost. Historickým diskusím pak posuzování, zda ony zločiny byly důsledkem 'ideologie' nebo spíše faktu, že kus světa surově okupovala nějaká parta, jak připomněl v senátním slyšení Petr Vančura. KAN podporoval uspořádání "mezinárodního tribunálu nad komunismem", ale já mínil, že úkolem politiků není bouřit proti tomu, co bylo. Pro vyrovnání s minulostí jsem dle své preference dal hlas pro určité další směřování naší společnosti.


Různě lze hodnotit i dnešek. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové prezident postupuje standardně, podle komentátora Ivana Hoffmananaše demokracie posílila, neb neexistuje mašinerie "vládní parlamentní většiny" a tím vzrostla váha zvolených stran. Ústřední rada KAN naproti tomu, snad na podporu demonstrací proti vítězům prezidentských a parlamentních voleb, přijala nezdůvodněnou poplašnou zprávu, že "sleduje s odporem neozbrojený politický státní převrat vedený skupinou organizovanou agentem komunistické Státní bezpečnosti A. Babišem - Burešem a podporovaný klikou okolo bývalého komunisty Ing. Miloše Zemana, t.č. zastávajícího úřad prezidenta republiky." Podobnou poplašnou zprávou hecovalo lid k demonstracím "proti reakci" vedení KSČ v únoru 1948. Funkcionář KAN Vladimír Hučínna svých stránkách "své nepřátele" představuje jako cíle k likvidaci, podobně jako to dělala KSČ v čase nejtvrdší bolševické hrůzovlády. I kandidáti KAN do euparlamentu, které jsem osobně poznal, ve mě vyvolali staronovou obavu, že společně mj. s Al Kajdou, bolševiky a nácky věří, že lidstvo lze spasit a ke spáse vede jen jimi vybraná cesta, kterou je třeba lidi hnát. A tahle víra zatím vždy vedla k násilí, k nějaké formě občanské války.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Podracký Podracký | E-mail | 4. května 2018 v 20:35 | Reagovat

Výborný článek, je to přesně tak. Byl jsem členem KANU od r. 1968, nevystoupil jsme kvůli jeho chování, tenkrát v r. 2004 se choval ještě normálně. Teprve po smrti předsedy Pavla Holby převzala vedení garnitura "tvrdých hochů". Ale i to by mi nevadilo, kdyby totiž bylo proti komu bojovat. Nepřítel zmizel a oni si ho vytváří, aby se jim nezhroutil svět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama