Zábava jak v lágrech

31. května 2018 v 14:56 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Odbojář II. a III. odboje, dlouholetý politický vězeň a autor knihy I pod oblohou je peklo Milo Komínek před smrtí († 25. 5. 2010) slýchal z různých stran, že prý je evidovaný extremista; šířil to člověk, kterému Komínek pomohl v nouzi, člověk neschopný vysvětlit (zdůvodnit), proč by Milo Komínek jakýmsi extremistou měl být. Shodli jsme se tehdy s Milo Komínkem, že v karikatuře právního státu jsou lidé prostřednictvím takových nálepek přesunováni mezi "zatracované lidi", ač právo takový postup nepřipouští; prostě že stále je zásadní rozdíl mezi teorií a praxí. Komínek při té příležitosti i vzpomínal, jak se takovým nezdůvodněným a ponižujícím nálepkováním v bolševických lágrech na účet vězňů bavívali bachaři.


Předlistopadoví disidenti proti takové 'zábavě' mocensky vlivných osob kdysi protestovali. Když však jako polistopadoví mocensky vlivní takovou 'zábavu' nestopli, jistě předpokládali, že kopou jámu, do které budou padat jen jiní. Že nedopadnou jako spolupracovníci Gottwalda, ze kterých Gottwald udělal zločince. V tom se spolupracovníci Havla zmýlili, ukázalo to i dění kolem brněnského divadelního festivalu o svobodě a představení Naše násilí a vaše násilí.


Pokud jde o mne a o herce, stále vítám, nabídnou-li herci jiný než standardní pohled na svět; vždyť zejména hry na antická témata mi v mládí potvrzovaly, že lze žít jinak a svobodněji než nám vnucují bolševici. Už tehdy ale také platilo mj., že říci pravdu dřív než včas může znamenat, že stát (strana) divadlu zlomí vaz, a že nesouhlas i zásadní mohou hercům dát najevo i diváci. Zásadně však nesouhlasím s posláním, které hercům vnutily strany typu NSDAP či strany bolševické, že posláním herců není jiný pohled jen nabízet - herci měli přímo měnit lidem pohled na svět a vychovávat tak 'správné soukmenovce' či 'sovětské lidi'. Teze "posláním herců je měnit lidem pohled na svět" mezi 'herci' přežila pád nácků i bolševiků, zopakoval ji například herec Martin Finger v rozhovoru pro letošní únorové číslo magazínu ČD pro vás.


Brněnské festivalové představení Naše násilí a vaše násil předcházela divná pověst. Zatímco sportovním fanouškům se hrozí trestem za zneuctění vlajky, napíšou-li na ní, odkud jsou, 'herci' mohou beztrestně cpát takovou vlajku do vaginy. Zatímco lidé mají bojovat za 'evropské hodnoty', 'herci' zesměšňují křesťanství, které tisíc let spojovalo Evropu a mnohým vzdorem proti mocným světským vládcům významně přispělo k evropské svobodě. Nepřekvapilo mi proto, že představení vyvolalo odpor části diváků. Bohužel mi nepřekvapil ani fakt, že faktickou součástí festivalu o svobodě a její křehkosti se stala i zábava mocensky vlivných připomínající zábavu bachařů v někdejších lágrech.


Jak připomněl Dr. Zbořil, i aktér Listopadu a dnes pomocný biskup Václav Malý, který obvykle mívá pro podobné 'experimenty' pochopení, byl tentokrát "nemile překvapen, s jakou necitlivostí organizátoři obhajují uvedení hry v Brně, aniž berou v potaz, že svoboda slova je pokřivena, pokud prezentuje sice dramaticky nadsazenou, ale nechutnou a urážlivou scénu o Ježíši…" Veřejně dostupná videa potvrdila odpor části diváků, kteří mj. po chvíli sami přešli na jeviště a obrátili se zády k 'hercům', asi jako v závěru Starců na chmelu studenti k udávajícímu svazákovi. Pak začala ta nejzajímavější část festivalu o svobodě a její křehkosti, s mocensky vlivnými v hlavní roli.


Někteří v ČTK a v médiích "jen" začali bez zdůvodnění dávat lidem nálepky 'pravicoví extremisté'; zaujal i literární kritik a šéfredaktor nakladatelství HOST Miroslav Balaštík, který postávání na jevišti zády k jeho favoritům prohlásil za jasné násilí, proti němuž musí zasáhnout policie, a kdekoho označil za podporovatele jím vymyšleného násilí. Ředitel brněnského divadla nazvalplatící diváky 'lůzou' a ty, kteří si nechtěli nechat "měnit pohled", 'brněnskými nácky'. A proto já soudím, že i biskup Václav Malý kritikou spadl mezi ty, z kterých jsou i vinou Sametové party dnes děláni 'zločinci'.


Takové dění jsme kdysi s Milo Komínkem komentovávali slovy "opak je pravdou", resp. "oni si nepřipouští, že jsou jen terorizujícími nulami". Dnes taková festivalová zábava doplňuje články, jak si ti mocensky vlivní právě třeba v Brně dnes opravdu žijí.


Tak si tu žijem i my, sice s větším materiálním komfortem než za časů lágrů, ale v atmosféře oněch časů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama