I FIFA jako KSČ

28. června 2018 v 13:19 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Tak jako souvislou afroasijskou pevninu si lidé rozčlenili na tři světadíly, protože v každém z nich probíhal vývoj poněkud odlišně, rozčlenili si podobně i lidi druhu Homo sapiens. Nejprve do třech velkých "ras" - skupin negroidů, europoidů, mongoloidů; později byla "v barbarské periférii" vyčleněna z europoidů skupina indoevropská, uvádí Imanuel Geiss v Dějinách světa v souvislostech. Geiss dodává, že rozdíly mezi lidmi se vztahují pouze na vnější znaky (barva kůže, jakost vlasů, formy nosů), ne na zásadní duchovní znaků (schopnost řeči, inteligence, učit se za nejrůznějších podmínek). I proto řada lidí hodnotí bližní individuálně, jako svébytné osobnosti, ne jako členy "skupiny"; některé režimy však dál členily a člení lidstvo na ještě více rasových skupin.


Dálo se tak například v Německu už před rokem 1933, kdy se dostal k moci Hitler. Mnohým, kteří by jinak asi zůstali "nulami", dala "rasová věda" možnost vyniknout na poli "vědy". Ve třicátých letech se podle rasového filosofa Grosse podařilo vyvolat "hodnotovou bouři" - útočit na emoce lidí a pomocí emocí lidi ovládat, vychovávat k "určitým hodnotám". Vztahy mezi prý "rasově odlišnými" pak upravily zákony a řešili lidé činní v trestním řízení. Trestala se i odchylka prostých lidí od vůle mocensky vlivných, podle knihy Iana Kershawa Hitlerův mýtus např. zhruba jeden z 1200 Němců byl v roce 1944 uvězněn Gestapem za politický či náboženský přestupek. Po skončení války (1945) se mylně zdálo, že časy fanatismu a netolerance k "rasově" i názorově "jiným" jsou pryč, a o o "rasách" že už se nikdy mluvit nebude.


V poválečném Československu brzy ožilo hodnocení lidí podle toho, do které skupiny patří; šlo především o skupiny podle "třídního původu". A jak před únorem 1948 klesala popularita komunistů, rostla i netolerance mocensky vlivných k "jiným názorům". Podle knihy Karla Pacnera Osudové okamžiky Československa, kapitoly Střetnutí bude velmi zlé,lidé činní v trestním řízení řešili jako trestnou i běžnou kritiku činnosti vlády, KSČ, Sovětského svazu, Svazu mládeže atd., z lednového (1948) rozkazu bolševického velitele tehdejší policie chodily proškolené skupinky mezi shromážděné lidi a číhaly, zda neuslyší "trestní výrok" a nebudou moci učinit udání. Po Sametu zdálo se, že doby fanatismu a netolerance jsou pryč a obdobné číhání na možnost někoho potrestat mizí na smetišti dějin. I mocensky vlivní si měli zvyknout, že demokracie, má-li být skutečně demokracií, v žádném případě není jednohlas a soulad a nerozborná jednomyslnost a podobné severokorejské libůstky.


Po Sametu se přesto i u nás znovu začalo mluvit o rasách. Dokonce se zase dovídáme, že některá rasa je nejmoudřejší a nejschopnější, že některý kus Země je jen pro někoho. Zase přibylo i "rasových skupin" - mnozí přijali i rozhodnutí mocensky vlivných, že většinoví našinci a Romové už nejsou společně Indoevropany. Lidé činní v trestním řízení případné neshody mezi nimi, nově mezi lidmi prý "rasově odlišnými", mohli řešit jako "činy s rasovým podtextem", na které zákony pamatovaly vyšší trestní sazbou. Mocensky vlivní si tak znovu dali nové téma, jak "zlepšit společnost" - i běžnou kritiku počínání institucí či jednotlivců mohou vydávat za projevy "rasismu v nás" a vychovávat lidi k boji proti němu.


V čase, kdy si připomínáme popravu Milady Horákové za "nesprávné názory", vyšlo najevo, že v rámci toho boje zase chodí hlídky číhající, zda nebudou moci někoho udat. Podle listu 5+2 (z 15. 6. 2018) FIFA nehodlá tolerovat jakékoliv projevy rasismu při mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku, a proto na stadionech číhají proškolené skupinky z jakési organizace FARE, zda se diváci pod vlivem emocí nedopustí "trestných projevů" rasismu. Systém už prý byl vyzkoušen v Latinské Americe a vedl k potrestání tamních fotbalových federací.


I proto se mi zdá, že NSDAP a KSČ při zavádění výše popsaných způsobů vlastně byly strany pokrokové. Jen ty způsoby zavedly dříve než v pravý čas, a tak byly dlouho považovány za zločinné. Jako pokrokové je teď mocensky vlivní šíři po světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama