Kancléřka se spletla

22. června 2018 v 9:14 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Kdo jinému jámu kopá, zlobívá se, když do ní spadne sám. A tak po porážce v I. sv. válce se mnozí Němci zlobili na "ostudný mír" z Versailles, a přijali za "osvoboditele" Hitlera, který podle dobové propagandy se pokusil roztrhatstránku po stránce tu smlouvu, která obsahovala ve svých 448 článcích nejhanebnější násilí vůbec kdy spáchané na národech a lidských bytostech; Němce údajné "ostudy" zbavil, obnovil jejich "sociální práva" a "národní právo". Od porážky v II. sv. válce dosud zlobí se zase mnozí Němci, že "oprávněné rozšiřování německého životního prostoru" za pomoci pátých kolon v jiných zemích skončilo odsunem mnoha Němců do zmenšeného životního prostoru. Zlobící se Němci už dříve získali novou pátou kolonu mezi našinci, v roce 1978 v bavorském Frankenu hrstka (jen asi stovka) tehdejších exulantů podepsala prohlášení brojící proti rozhodnutí vítězných spojenců o odsunu - že prý po roce 1945 byly v Československu postaveny mimo zákon nejdříve miliony občanů německé národnosti a princip odplaty zvítězil nad principem spravedlnosti a práva. Nyní se k zlobícím Němcům přidala i dřívější soudružka a dnešní kancléřka Angela Merkel. Ta návrat Němců z okupovaných území i odsun označila za "útěk a vyhnání", za akce morálně ani politicky neospravedlnitelné, za pouhý důsledek nacistické diktatury. České reakce na Merkelové slova, které neodpovídaly výše zmíněným tezím hrstky z Frankenu, hned odsoudil šéf sudetských Němců Bernd Posselt - dokazují prý, že někteří našinci "míří ke komunistické minulosti". Mne zlobící se Němci asi také nepochválí, soudím totiž, že soudružka nyní kancléřka se zásadně spletla - mj. odsun rozhodně nebyl jen následkem nacistické diktatury.


Česky a německy mluvící lidé v českých zemích spolu žili od dob Přemyslovců, v zásadě bez velkých problémů, dokud ti nahoře nechali lidi, kteří na sousedy nemají mocenské páky, aby se spolu demokraticky domluvili. Když Josef II., kterého těžko považovat za nacistu, prohlásil němčinu za řeč nadřazenou, povinnou řeč úřadů, vedlo to ke konfliktům. Během 19. století se začalo měnit chápání národa - přestávalo rozhodovat, "pod jakým králem" lidé žijí, důležitějším se stávalo, jakým jazykem mluví; a řešení problémů soužití jedněch s "těmi druhými" se ujali i politici. Shodou okolností právě v době, kdy Merkel svedla vinu za vyvolání nesnášenlivosti jen na nacistickou diktaturu, rozhlasové 1199. Toulky českou minulostí připomněly mj., že němečtí poslanci r. 1897 vyvolali obrovské nenávistné bouře a byly hlášeny děsné násilnosti na českých menšinách. Koncem 19. století se v prostředí Všeněmeckého svazu na vídeňské říšské radě objevila myšlenka 'vystěhovat' Čechy z hospodářsky významného prostoru českých zemí - bylo užito slova Vertreibung, zahnání, zapuzení. Začátkem 20. století se mezi politiky zejména v Německu mluvilo o nutnosti evropské války mezi germánstvem a slovanstvem. Nešíleli tehdy jen politici - německý historik Karl Lumprecht uvažoval o odsunu Čechů do Bosny; Jakub Arbes žádal vyhnat Němce z Čech. Nácek Heydrich později "jen" oprášil politiku známou přinejmenším z dob německého císařství. Tak dlouho tu řada mocensky vlivných hlásala, že s těmi druhými nelze žít, až to museli vzít na vědomí i vítězové 2. sv. války a reagovat. Ti, kteří se dlouho cítili být nadřazenými Čechům a chtěli české země od Čechů očistit, museli jít mezi sobě rovné. Ať se tedy zlobící se Němci nezlobí na ty, kteří rozhodli o odsunu, ale na dlouhodobý německý (a nejen německý) pocit nadřazenosti.


Ten pocit nadřazenosti já cítím i v současném peskování páchaném paní Merkel a panem Posseltem. Ti místo snahy o obecné dobro posilují vyhrocenou formu nacionalismu - šovinismus, podle T.G.Masaryka 'nepřítele národů a lidstva'. Nepřekvapilo mi však, že z německého kancléřství zazněla ve 20. i 21. století podobná slova o údajném bezpráví vůči poraženým Němcům. Německo paní Merkel "mění Evropu" podobně aktivisticky jako Německo Hitlerovo, v duchu Rousseauovy teze "nehledejme chyby v sobě, nýbrž ve společnosti." Přehlíží své chyby, ale proměnilo evropskou společnost: Ta většinově nevidí chybu v "tradičním" útoku Merkel a Posselta proti rozhodnutí vítězů války pokusit se odstranit důsledky zrůdného pocitu nadřazenosti jedné skupiny nad skupinou jinou; ale souhlasí, že rakouský soud právě v těchto dnech odsoudil 51letého Chorvata jen za to, že pod vlivem alkoholu natáhl pozdviženou pravici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama