Fake news, rok 1968 a my

20. srpna 2018 v 12:51 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Fake news je nová nálepka, pod níž se skrývá i letitá snaha těch nahoře manipulovat těmi níže. Varuje před ní i Jonathan Swift slovy románového hrdiny v zemi Hvajninimů, že ten nahoře neuplatňuje jiné náruživosti kromě vášnivé touhy po majetku, moci a poctách. Slov užívá na všechno možné, jen ne na to, aby projevil své smýšlení. Neřekne nikdy pravdu, leč s úmyslem, aby ji člověk pokládal za lež. Kdykoliv začne člověka chválit, od toho dne je po něm veta. Nejhorší známkou je dostat slib, zvláště je-li potvrzen přísahou.


Podle Wikipedie je příkladem světoznámé fake news dezinformace, kterou ti v USA nahoře 'zdůvodnili potřebu vojenské mírové mise' do Iráku. Podle mne je fake news i dnešní tvrzení, že ti nahoře proti fake news bojují, a mnohá propaganda o roce 1968. O roce, který podle jedněch byl významným krokem při převýchově lidí v poslušné konzumní tvory s minimálním já, podle druhých potvrzuje správnost cesty, kterou lidem teď vnucují 'elity'.


Mezi druhé patří např. Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu, autorka Dopisu z Belgie vyšlého v Respektu. Dopis jako fake news odhalil na Neviditelném psu V. Vlk. st. Paní ředitelka něco zapřela, např. že západní studenti tehdy často demonstrovali pod obrazy těch, které máme za masové vrahy, mj. Trockého, Mao Ce-tunga, Pol Pota), a vnímavým našincům tak posílali vzkaz, že na Západě se ženou do neštěstí, z něhož my chceme uniknout. Paní ředitelka si taky něco vymyslela, např. že na Západě se stávkovalo za práva sexuálních menšin, ač ty 'menšiny' tam nebyly, mluvilo se jen o homosexuálech. Já patřím spíše mezi ty první. Vývoj po lednových změnách v čele Strany chápu jako povolení uzdy, které mělo po letech bestialit a podrazů zlepšit pověst Strany a usnadnit jí setrvávání u koryt. Co jsme tehdy zažívali, našinci znali z minulosti, resp. znají i teď.


Ač podle Všeobecné deklarace lidských práv lidé mají mít všechna práva a svobody bez rozdílu politického nebojiného smýšlení, vadilo smýšlení za císaře pána (K. Kramář byl odsouzen k smrti), za Strany před únorem 1948 (dělníky ve jménu národní jednoty poslali straníci do ulic protestovat proti názoru studentů už v únoru 1946 v aféře majora Šoffra) i po únoru 1948 (M. Horáková byla popravena). Svobodnější vývoj po lednu 1968 rodiče považovali za další pokus Strany o podraz, aby Strana později mohla zúčtovat s těmi, kteří viditelně vybočí z řady poslušných. Že se rodiče asi nemýlili, ukázalo se už před srpnem 1968. Např. Milo Komínkovi, který na Frýdeckomístecku zakládal K 231 a Organizaci pro lidská práva, kdosi dával najevo to, co dnes dávají najevo pánové z kandidátky KANu do euparlamentu - že pro odlišný názor nemůže žít v klidu a že v politice je možno použít násilí. Vyhrůžky zabitím zapůsobily, Komínek již 7. srpna 1968 odešel do exilu; nebylo to tedy tak, že až okupace odstartovala odchody. Výzvy 'kvůli jinému názoru táhni pryč' se ozývají i dnes, nejnověji např. z 'neziskové Organizace pro pomoc uprchlíkům'.


Pokus naší Strany v roce 1968 nepopudil jen hrstku na Frýdeckomístecku, ale i ty dosud u koryt v zbolševizovaném zahraničí. Říkalo se tehdy, že především v sousedním východním a 'demokratickém' Německu soudruzi navázali na nacisty a šířili výmysly, že zde ubližujeme dobrým lidem, 'poctivým komunistům'. Byla to fake news, zdůvodňující ve zbolševizovaných zemích vojenskou 'pomoc zdejším dobrým lidem' - protože nevyšli do ulic ozbrojení zdejší dělníci, posílají 'spojenci' ozbrojence své, z 'mise' se vyvlékli jen Rumuni.


Hlavní roli při tom vpádu a následné okupaci hrála 'sovětská soldateska', napsal i výše zmíněný Milo Komínek v knize I pod oblohou je peklo. Sovětský svaz byl státem držícím mnoho národů pod knutou bolševiků, přesto jsem slyšel ze současného veřejnoprávního rozhlasu, že sem vpadli Rusové, Rusáci. Mám to za fake news placenou z našich peněz, zatajující nám hlavní vinu nadnárodní bandy těch nahoře, klamně připisující vinu jednomu národu. U mladé generace už se podařilo vychovat nenávist k Rusům, jak si všiml spisovatel Podracký; chápu to nejen jako pokračování hitlerovské a východoněmecké propagandy, ale i jako důkaz, že když ti dnes nahoře slíbí, že společnost bude hate free, bude hate full.


Nejhorší v našich nejnovějších dějinách podle mne nebyly vpády cizích vojsk v letech 1939 a 1968. Horší je ctižádostivost mocných, kteří "si nikdy nemyslí, že mají dosti půdy a lidí, nad nimiž by vládli", jak také říká Swiftův románový hrdina v zemi Hvajninimů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama