Svoboda a 14, 88

8. srpna 2018 v 16:59 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Už Francouz Montesquieu popsal lék proti totalitě: 'Svobodu' jako svobodu jednotlivce od svévole moci zajišťuje, jestliže se na vládě podílí více složek a žádná nemůže získat nadvládu. Když v Anglii spoluvládli král, aristokracie (Sněmovna lordů) a neurozený lid (Poslanecká sněmovna), byly zajištěny občanské svobody a disent byl tolerován. Poté i Bedřich Engels na základě historické zkušenosti dodal, že všude tam, kde by se k moci dostala organizace nepatrné skupiny lidí, neodvratně musí vzniknout vláda despotická, udržující se násilím a terorem.


Kdyby dnešní novináři byli hlídacími psy svobody a skutečné demokracie, jistě by začali vyvolávat poplach, když se slovenský prezident Kiska rozhodl z výše zopakovaného nepoučit, nezúčastnit se prezidentských voleb a přesto převzít moc; Kiskou vyhlášená strategie je totiž už historicky prověřená - i Lenin a Mussolini všech demokratických metod využívali jen k tomu, aby "jejich hodina" přišla rychleji, varuje např. Ernst Nolte v knize Fašismus ve své epoše (Argo 1998, str. 218). Nezaregistroval jsem, že by se nějaký novinář zachoval jako takový správný hlídací pes, všiml jsem si však, že novináři Kiskovo jednání mlčením odsouhlasili a mnozí navíc čtenářům tvrdili, že Slovensko je ohroženo odjinud. Po Kiskově vystoupení varovali, že Slovensko a možná celý svět ohrozil jakýsi Kotleba, když loni předal třem rodinám šeky na 1488 euro, ale bdělá speciální prokuratura už Kotlebu za to obvinila a za předání těch finančních darů hrozí Kotlebovi tři roky vězení.


Takové počínání není výmyslem Kiskova Slovenska a jeho "speciální prokuratury", takhle se řádilo už za prezidenta V. Havla. Václav Havel dramatik napsal do jedné ze svých her, že dnes už není doba statických a neměnných kategorií, kdy A bylo vždy jen A a B vždy jen B. Dnes dobře víme, že A může být zároveň B a B zároveň A. Že B může být nejen B, ale i A a C stejně jako C může být nejen C, ale i AB a D a že za jistých okolností dokonce F může být nejen OQY, ale třeba i Ň. To pak Havel prosadil i do politiky a pak opravdu nebyl jako oni, za něj obvinění už nebyli nehumánně nuceni přiznávat se ke zločinům, z nichž byli viněni, byli zavedeni "soudní znalci", kteří humánně jako "lidé vyšší kvality" podávají svědectví, kdy občan svým B mínil B, a kdy A či C. Precedent pro takový postup nacházíme už v jakobínské totalitní demokracii, kdy se hlásalo volnost, rovnost bratrství a přesto panovala nerovnost - obvinění bývali zbaveni práva na obhajobu a o jejich osudu rozhodoval dojem, jakého o nich nabyli "lidé vyšší kvality", tehdy soudci.


A tak dnes Kiskovo Slušné Slovensko nákupem čtrnácti stíhaček se prý hlásí k boji za svobodu a demokracii, zatímco Kotlebovi za darovaných čtrnáct stovek legální měny hrozí vězení. Podobně zatímco v Hronově probíhá 88. ročník festivalu Jiráskův Hronov, podle slovenské speciální prokuratury je Kotleba obviněn za dar 88 euro.


K čemu se asi dlouhodobě hlásí dnešní Česko, když součet hodnot vzorku českých bankovek, po jedné od každé hodnoty, je 88 stovek, součet hodnot vzorku českých mincí 88 kaček? Nemůže v důsledku nerovnosti před zákonem být "speciální prokuraturou" či "soudním znalcem" u někoho užívání české měny vyhodnoceno jako dvojí hajlování?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama