Nenormální normalizace

19. září 2018 v 17:40 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Je září roku 2018, Roku osmičkových výročí ovlivňovaného "politickou korektností". Veřejnoprávní rozhlas už do mne hustí, že (mnou nesledovaná) Česká televize nás detailně provede událostmi 30. září 1938, tentýž rozhlas však v přehledech výročí jednotlivých dnů pominul podstatné události k "Mnichovu" vedoucí. Podobně jako státní rozhlas do Sametu pomíjel snad vše, co by mohlo být skvrnou na imidži Největších přátel z Východu, posametový veřejnoprávní teď zjevně pomíjí, co by mohlo být skvrnou na imidži Největších přátel ze Západu. Lídři Rozhlasu se snaží vyhnout obvinění, že rozhlas vytahuje německou kartu, kazí jim to však hosté, kteří o skvrně na minulosti "našich" Němců nemlčí. Například historik Pavel Kosatík v pořadu Jak to vidí z 13. září 2018 netajil, že už 12.-13.září 1938 propukl henleinovský puč inspirovaný Hitlerovým norimberským projevem; tam došlo na lámání chleba; bylo jasné, že Němci berou zbraně do ruky a jdou natvrdo do rozbíjení Československa. Ve stejném pořadu pan Kosatík ještě řekl, že v září 1968 začal proces tzv. normalizace, odkud se ten termín vzal, Kosatík to nedopátral.


Proto já zde jen krátce připomenu, že Československo bylo ve válečném stavu s Německem již před Mnichovem, od 17. září 1938, protože ten den začaly bez vyhlášení války přeshraniční útoky ozbrojenců z Německa. Rozvedu ale své mínění, proč se zjevně nenormálnímu stavu společnosti říká normalizace.


I spisovatel Jan Beneš, osobní politický vězeň prezidenta Antonína Novotného, v knize Čas voněl snem připomíná, že součástí bolševické revoluce byla i revoluce sémantická - měnil se význam slov a jazyk místo domluvě lidí začal sloužit politice. Jan Beneš upozorňoval, že on píše nezbolševizovanou češtinou, zato politici často činí opak - neupozorňovali a neupozorňuj


Když v lednu 1968 Dubčekova parta ve vnitrostranickém boji začala vítězit nad partou Novotného, sama se označila za reformátory a obnovitele původních idejí socialismu, a prohrávající zastánce dosavadního reálného socialismu prohlásila za dogmatiky či konzervativce. Když se údajní spojenci rozhodli změnit vývoj v Československu násilím, naše reformátory začali vydávat za kontrarevolucionáře a až poté vyslali vojska, s jejichž pomocí změnili jazyk našich mocných.


Řečeno nezbolševizovanou češtinou, našinci se po lednu 1968 demokraticky vměšovali do svých záležitostí - diskutovali o tom, co tu bylo a co by tu mělo být dál, neřízeně podávali návrhy a podepisovali petice, vpádu nezvaných vojsk říkali okupace. Zbolševizovanou češtinou řečeno tu prý byl chaos, byl prý porušován v ústavě tehdy zakotvený princip o vedoucí úloze Strany ve společnosti; okupace byla prý pomocí to napravit a návrat k nenormálu za Husáka a ještě i Dubčeka pod patronátem vojsk se stal "normalizací".


Za "normalizace" byl obnoven tzv. demokratický centralismus: diskutovalo se pod vedením těch nahoře, kteří brzy rozhodli, jaký je jedině správný pohled na svět; kdo projevil "nesprávný názor", dostával padáka. I tvrzení, že vše v dobré obrátila Sametová revoluce, mám za projev ve zbolševizované češtině - šlo o revoluci jen z marxistického úhlu pohledu, neb došlo k zásadní změně vlastnických vztahů, nedošlo však k zásadní změně myšlení. Demokratické síly i Obhájci hodnot opakují, co tu bylo.


U nás po Sametu V Klausem založená Občanská demokratická strana má pod vedením profesora Petra Fialy za sebou to, co stalo se více stranám v únoru 1948 a o Sametu - zachovala název, zásadně změnila obsah. Když lidmi zvolený poslaneček V. Klaus ml., pouhý člen strany, vyslovil svůj názor na mise v Afghánistánu, u "elit" nové strany vyvolal staré reakce - jak si prý Klaus mohl dovolit ozvat se bez předchozího ohlášení, proto je třeba ho potrestat, dát mu padáka!!! V Německu je situace obdobná. Pár dost vysoko postavených lidí vyslovilo názory odlišné od názoru Obhájkyně hodnot Merkel, a ti dole v Saské Kamenici dokonce oživili slogan, kterýzněl za krachu zbolševizované Německé demokratické republiky, že oni jsou lid, ne ti nahoře. To je z řad "elit" zas hodnoceno div ne za útok na základní zákon Spolkové republiky, proto to má být pádný důvod k padákům!!!


Tak se tu historie opakuje. Proč se tak mohlo stát, je téma jiné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama