O státnosti před Dnem státnosti

26. září 2018 v 20:33 | František Rozhoň |  Politika ve stylu retro

Mezilidské soužití není nikdy bezproblémové, po tisíciletí trvají např. konflikty mezi lidmi usedlými (např. rolníky) a nomády (např. lovci a sběrači). I kvůli bezpečnosti se proto lidé sdružovali ke spolupráci v klanech, kmenech, státech; lidé zaměření na ochranu a obranu před útoky zvenčí od ostatních dostávali odměnu (z počátku spíše nevelkou) v naturáliích i pracovních úkonech. Postupně se praxe zvrhla, podle biologa a filosofa Stanislava Komárka došlo k dělení na svět kmánů, kteří zástupně i za pány orali a seli, a svět pánů, kteří zástupně i za kmány konzumovali, pořádali plesy a parforsní hony. To vedlo k revolucím, které mnozí páni nechápali, např. podle nepolitického učence Hippolyte Taina Ludvík XVI. uprostřed revoluce myslí víc na lov a počet zabité zvěře než na politické události.


I Otec českého národa František Palackýsoudil, že lidská přirozenost spočívá v napětí mezi dvěma světy, konkrétně v soupeření svobodného rozumu a autority. Palacký věřil, že následkem velké revoluce roku 1848i v Rakousku a v Čechách zavládl duch humanitní svodomyslnosti odstraňující středověké barbarství spolku panovačnosti a lakoty, proto ten rok odpověděl Němcům do Frankfurtu, že kdyby Rakouska nebylo, muselo by se v zájmu lidskosti vytvořit, neb není lidskosti nic prospěšnějšího nežli obnovení stejného práva, celému lidstvu přirozeného. Za panování Franze Josefa I. se praxe zvrhla a Palacký pochopil, že ve víře v dobrý stát Rakousko se velmi mýlil, neboť "počítal jsem s činiteli, kteří se později činiteli neosvědčili". Ani nový císař Karel už nezabránil revolucím. Týden poté, co němečtí poslanci vyhlásili Německé Rakousko (zahrnující i části zemí Koruny české) za součást Německa; vznikl i samostatný československý stát.


Hned 30. října 1918 řekl Antonín Švehla hejtmanovi Deutschböhmen Němci Rudolfu Lodgmanovi: Národ československý provedl revoluci. Věc je skoncována, zveme vás ke spolupráci. Přestože v roce 1929 tři čtvrtiny českých Němců daly hlasy stranám spolupracujícím s naší republikou, vývoj v republice se pak zvrhl. Čeští Němci začali věřit Hitlerovu mýtu (o něm mj. Ian Kershaw: Hitlerův mýtus) a státníci Británie a Francie uvěřili propagandě, že Němcům moc ubližujeme; proto dlouho mlčeli, i když česká státnost byla omezena na protektorát a Češi (dle Hitlera) měli být jen otroky.


Bolševik chtěl, aby všechny státy světa vstoupily do Svazu sovětských socialistických republik. Státům zbolševizovaným až po válce nechal státnost obdobnou protektorátní, snad každý jejich občan však slýchal, že žije v nejvyšší formě demokracie, ale měl "nad sebou" bolševika, který ho byl povinen ho soustavně "tajně" sledovat. Po Sametu ty státy vstoupily do EU, ale zůstaly státy s dohledem; jen soustavné sledování po bolševicích převzaly kamery a programy "rozpoznávající tváře", formou odporu se proto stalo i zahalování hlav lidí např. do kapucí.


Slova ministra spravedlnosti K. Čermáka, vyšlá 7. dubna 2004 v PRÁVU, zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce,připomněla jistě nejen mně, že panovačnost neskončila ani bolševikem, ani středověkem. Z USA nyní varuje mj. senátor a prezidentský kandidát Bernie Sanders, že středověkem neskončilo ani barbarství spolku panovačnosti a chamtivosti, neb v době obrovské nerovnosti bohatství a příjmů, kdy jednoprocentní elita bohatých lidí vlastní mnohonásobně více hmotného a duševního majetku než zbytek 99 % obyvatel, jsme svědky vzniku nové autoritativní osy.


Tento způsob státnosti se mi už dlouho nezdá býti šťastným. Kde se stala chyba? Soudím podobně jako Palacký, že revoluce 1848, 1945 a 1989 povznesly činitele, kteří se později činiteli neosvědčili. Neosvědčili se mj. proto, že falšují i "evropské hodnoty" - např. tu omezit funkční dobu lidí ve státě mocných u nás i v Německu aplikovali jen na méně významnou funkci prezidenta a rozhodující lidé, např. vůdkyně strany a kancléřka mohou být u moci stále. Šťastnější podle mne můžeme být, přestaneme-li státnost slavit a dokážeme se nešťastnému způsobu státnosti zase postavit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama